Szczerze, o przewrotności

Nie tyle natchniona, co raczej popchnięta, poprzednim felietonem moja muza zmusiła mnie do napisania czegoś na temat pokrewny, sięgającego do korzeni buractwa i chamstwa naszego pięknego narodu – dlaczego tak jest? Pytała przez łzy, bo, mimo iż chciała przytoczonym w felietonie faktom zaprzeczyć, to wiedziała iż są prawdziwe. Ba, sama niejednokrotnie zostawała przez takowe zachowania tłamszona, bałamucona i szokowana – nigdy jednak nie przestała wierzyć, że gdzieś tam, pod grubą, grubą warstwą zidiocenia, gdzieś pod tonami katotalibów ociekających nienawiścią do umiłowanego bliźniego, gdzieś pomiędzy przerażającą krótkowzrocznością pomieszaną ze cwaniactwem – jeszcze głębiej – przywaleni skrajnym egoizmem, zadufaniem, ignorancją oraz z niej wywodzącej się ułudą wiedzy, znajdują się ci gościnni, szczerzy, otwarci i honorowi Polacy, o których już my sami raczyliśmy zapomnieć. Moja Kaliope stara się pamiętać, nie generalizować, ale dzień w dzień krzyczy widząc to, co otacza jej oczy. Dlaczego tak jest? Pytanie z jej ust spływa na moje. Rozkładam ręce pewny swej niewiedzy. Lecz tu, tuż przed oczami, pojawia mi się odpowiedź, będąca – po elficku -kolejnym tylko pytaniem: a gdzie tak nie jest? Wystarczy spojrzeć krytycznym okiem na świat i dojrzeć jakie triumfy święci populizm w najczystszej jego postaci ( czy powinienem rzec najbrudniejszej).

Problem z ukochanym przez wszystkich internetem, który jest jednocześnie najlepszym i najgorszym narzędziem wymyślonym przez gatunek ludzki, ochrzciłem Paradoksem Wielkiej Tuby. Rozwodzącym się nad tym jak to drzewiej było lepiej ukrócam argumenty: dawniej wioskowy głupek pozostawał idyjotą wsi, a dzięki potędze internetu awansował on na miejsce imbecyla narodowego. I gdy weźmiemy wioskowych przygłupów, ze wszystkich wsi – stworzą oni rzeszę, która z kolei utworzy mylne wrażenie, że taki jest obraz statystycznego Polaka, Europejczyka lub nawet człowieka. To chyba jednak nie wszystko, bo w moim odczuciu, tych wioskowych głupków, którzy drą się używając Wielkiej Tuby, musiałaby być zatrważająca ilość, by dało się ich spotkać na każdym rogu, skrzyżowaniu, w każdym sklepie czy autobusie.

„Polacy cebulacy”

~Inni Polacy.

Ów stereotyp, który nieopatrznie został „zwielkotubiony” dobitnie uzmysławia nam przewrotność naszego narodu. Przesiąknięci takim mniemaniem o Polakach inni Polacy poczuli wolność, wolną rękę by trochę „pocebulaczyć” – bo w końcu mnie też się to tyczy. Z drugiej jednak strony, gdyby ktoś inny śmiał wytknąć Narodowi Wybranemu przywary, ów przywdziewa wojenne barwy i rusza pełen nieodzownej piany, Bogurodzicy oraz przekleństw na ustach. Wszak, myśmy są Chrystus wśród Narodów i Nas się nie obraża. Oprócz przewrotności, Polacy umiłowali sobie patos. Oj, jak my kochamy patos, niczego w świecie nie umiłowaliśmy bardziej, niż nic nie znaczących pomników – bo nasze posągi nie chwalą idei, wartości i cnót, nie są nośnikami pamięci, w naszym egoizmie nawet przeszłość odarliśmy z wartości – stoją one by można pod nimi skandować, śpiewać rotę, by to teraźniejsi Polacy poczuli się patetycznie silni. Niepokonani. Obmierzłe monumenty obłudy. To niestety pokutujący pewien sposób myślenia, który powinien zostać spalony razem z portretem towarzysza S., a który przeżył i dziś zbiera swoje tragi-komiczne żniwo.

I mimo że wszystko, czego doświadcza normalny obywatel tego kraju sprawia wrażenie mrożkowskiej groteski, tak długo jak są ludzie zdolni ( oraz nie będący za to karani ) do satyrycznego myślenia nasz piękny, nadwiślański kraj nie jest ani gorszy ani lepszy od żadnego innego. I w myśl tej zasady, wypełniony jest zarówno oszołomami, ludźmi myślącymi oraz ludźmi samodzielnie myślącymi.

(Mimo wszystko) Dumny z bycia Polakiem,

Smakosz śląski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s