Jak zostać piwnym kolumbem

Dużo czasu minęło nim potrafiłem zebrać się w sobie i szrajbnąć słów parę o odkrywaniu piwnego świata. Kolejny temat związany własnie z nimi pomyślicie, tak wiem, czasem chodzi mi pomysł po głowie by założyć podstronę o sprawach z nim zupełnie nie związanych. Przechodząc jednak do meritum zechce Wam przedstawić tezę, że naprawdę warto rozglądać się za różnymi trunkami i chodzić własnymi, nie przetartymi szlakami. W moim przypadku stało się tak, że z podróżami odkryłem w sobie chęć poznawania wszelakich lokalnych wyrobów, głównie piw, ale także win.

P1210084a

Najbardziej pożądana cechą jaką w sobie musicie wzniecić to ciekawość. Mi jej nigdy nie brakowało, w młodości prowadziło do niejednego złamania czy obicia, ale jednak zawsze wychodziło się z takiej przygody mądrzejszym. Ciekawość jest potrzebna byście zrobili dwa kroki w prawo, a może nawet trzy przeglądając swą piwną półkę w sklepie i odkryli nowy świat. Nie chodzi o to by od razu na siłę zmuszać się do IPY, APY, Stout’ów wszelkich gatunków piw, ludziom z nad Wisły mniej znanych. Wskoczenie na głęboką wodę może skończyć się skrzywieniem twarzy pod takim kątem, że potrzebna będzie interwencja boksera by ją nam nastawił ponownie. Warto najpierw odkrywać browary regionalne, nie odbiegać zbytnio od gatunków przez nas lubianych najbardziej, eksperymentować powoli. Już w nich odkryjemy inność, nie można jej się bać tylko z pokorą kosztować następnych trunków.

P1260538a

Odwaga to właśnie drugi najistotniejszy punkt w trakcie odkrywania własnej piwnej drogi. Przy eksperymentowaniu już nie raz tak bywa, że człowiek tak się sparzy, że nawet propozycja wypicia raz jeszcze w zamian otrzymania darmowego zapasu Wiziru na rok nas nie skusi. Jeśli spotkacie takie piwo to wypijcie je do połowy, uprzednio zapisując swe wrażenia sensoryczne i smakowe. Drugą połowę, której wypić nie dacie rady bez wyrzutów sumienia: wylejcie. Piwny bóg jest łaskawy i miłosierny, zrozumie i wybaczy.

P1240305a

Proponuję Wam także kosztowanie piw jednolitych gatunkowo w jednym cyklu. Co dwa, trzy, może więcej dni napić się jednego piwa, podzielić się po połowie z żoną, synem czy sąsiadem Januszem jednocześnie uprzedzając go, że może się zatruć nowymi smakami. Jeśli Wasze notatki początkowo będą zawierały dwa, maksymalnie trzy smaki, nie przejmujcie się, z biegiem czasu zmysły wyczulają się na nowe doznania. Po skosztowaniu wszelkich dostępnych piw z danego gatunku, przejdźcie do następnego. W końcu, któryś okaże się tym dla Was idealnym i postarajcie się zgłębić swą wiedzę w tym kierunku. ,,Szukajcie, a znajdziecie”– ta sentencja nie traci na ważności i pasuje do wielu życiowych kwestii! Przy wybieraniu piw regionalnych radzę Wam zajrzeć jakie produkowane są nie daleko Was i zacząć od nich, przez sympatie do swego regionu można także rozwinąć pasję do kosztowania nowych trunków. Z czasem nową pasją stanie się wyszukiwanie innych regionalnych przysmaków, aż wreszcie zdecydujecie wskoczyć na craftową drogę.

P1210328a

Nie przerażajcie się ceną, dobry wyrób najczęściej, nie zawsze, ale kosztować musi. Jednak w ramach poznawania smaków warto spróbować, lepiej odmówić sobie dwóch, trzech słabszych piw, a w zamian dostać jedno, które przyprawić może o wizję przekroczenia bram raju. Moja złota zasada brzmi: szkoda wątroby na słabe piwo. No chyba, że jest to nasz cykl ,,Niedziela ze szwagrem”, wtedy poświęcam się dla nauki. Kończąc swój wywód zachęcam Was także do stworzenia otoczki przed i w czasie kosztowania. Moim zdaniem należy wpierw schłodzić piwo w lodówce, następnie odczekać 20 min., by nabrało odpowiedniej temperatury, opłukać szkło zimną wodą, a także wczytać się dokładnie w etykietę. Będąc tak przygotowanym nie pozostaje nic innego jak je otworzyć i zanurzyć się w piwnej przestrzeni, jak onegdaj zrobił to Kolumb i wywrócił świat do góry nogami…po odkryciu Ameryki nic już nie było takie samo.

Wielkopolski Piwosz 10.10.2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s